آموزش

یادگیری سریع لغات انگلیسی با ۶ تکنیک موثر!

یادگیری سریع لغات انگلیسی یکی از ارکان اصلی یادگیری یک زبان است. این مهم از ابتدایی‌ترین سطوح آغاز می‌شود و هرچه سطح یادگیری بالاتر می‌رود پررنگ‌تر می‌شود. هر یادگیرنده پس از اینکه با استخوان‌بندی یک زبان آشنا شد ناخودآگاه علاقه‌مند به یادگیری لغت‌های بیشتر می‌شود.

بهترین روش یادگیری سریع لغات انگلیسی چیست؟

این سوالی است که تقریباً تمامی یادگیرندگان یک بار از معلم خود پرسیده‌اند. در این مطلب قصد داریم شما را با 6 تا از بهترین تکنیک‌های یادگیری سریع لغات انگلیسی آشنا کنیم. پیشنهاد می‌شود پس از این مطلب مقاله مرتبط با 9 روش به خاطر سپردن لغات در زبان انگلیسی را حتماً بخوانید.

  1. بنویسید، نگاه کنید، بپوشانید و تکرار کنید. (WLCR)

این روش که یک روش بسیار سنتی و کلاسیک است، برای برخی از یادگیرندگان هنوز هم بهترین تجربه‌های یادگیری را رقم می‌زند. مطالعه برای برخی افراد یعنی قلم به دست گرفتن و نوشتن!

در مورد یادگیرندگان حرکتی استفاده از این روش بسیار لذت‌بخش است.

یک کاغذ بردارید و با یک خط عمودی از وسط آن را به دو نیم تقسیم کنید. کلمات جدید را در یک سمت و معنی آنها را به زبان مبدا در سمت دیگر بنویسید. لغت‌های جدید را به همراه معنی حفظ کنید و سپس ستون معنی را بپوشانید و تلاش کنید لغات را با معنی از حفظ تکرار کنید.

برای ارتقاء این روش می‌توانید برای لغت‌هایی که در دور اول بخاطر نیاوردید یک ستون دیگر هم در نظر بگیرید و نوشتن معنی آنها را دوباره تکرار کنید. لیست کلمات جدید پس از هر بار تکرار کوچکتر و کوچکتر می‌شود.

اگر در دسته یادگیرندگان شنیداری هستید موقع نوشتن کلمات با صدای بلند یا به حالت زمزمه لغت‌ها را برای خودتان بخوانید. در این حال حتی می‌توانید صدای خود را ضبط کنید و بعداً چندین و چندبار به آن گوش دهید.

اگر در زمره یادگیرندگان دیداری هستید از کدهای رنگی متنوع برای کلمات مختلف استفاده کنید. مثلاً همه افعال را با رنگ سبز و همه اسامی را با رنگ آبی بنویسید.

  1. برای یادگیری سریع لغات انگلیسی هرچه لغت پیدا می‌کنید گردآوری کنید.

این روش immersion یا غرق شدن در زبان نام دارد. (این روش به طور خلاصه اشاره به سبک یادگیری کودکان دارد، همانطور که کودکان در تماس با محیط پیرامون و در تعامل با اطرافیانشان کلمات و اصطلاحات زبانی را دریافت می‌کنند و از آنها استفاده می‌کنند.) شما هم می‌توانید با به همراه داشتن یک دیکشنری که امروزه همه در تلفن‌های همراه خود دارند شروع به جمع‌آوری لغات و اصطلاحات جدید به همراه معنی آنها بکنید.

از طریق این کار شما پس از مدتی یک دفترچه لغت جذاب خواهید داشت که چند وقت یکبار می‌توانید از ابتدا آن را مرور و مطالعه نمایید. سعی کنید موقع مرور کردن کلمات آنها را به جملات جدیدتری که به تازگی با آنها برخورد داشته‌اید مرتبط کنید. حافظه شما از طریق این کانال‌های ارتباطی لغات را خیلی راحت‌تر در خود جای می‌دهد.

یکی از روش های یادگیری سریع لغات انگلیسی درست کردن فلش کارت است

  1. برای یادگیری سریع لغات انگلیسی فلش کارت بسازید.

فلش کارت‌ها یکی از متداول‌ترین ابزار یادگیری به ویژه در بین یادگیرندگان دیداری و لمسی است. شما می‌توانید در فلش کارت‌هایتان از تصاویر استفاده کنید و یا فقط به صورت متنی آنها را برای خودتان درست کنید. استفاده از رنگ‌ها می‌تواند جذابیت فلش کارت‌ها را چندین برابر نمایید.

تفاوت فلش کارت‌های متنی با روش اول یعنی WLCR در این است که در روش اول ذهن به صورت ناخودآگاه از ترتیب کلمات الگو برمی‌دارد و این کار حفظ کردن آنها را ساده‌تر می‌کند. اما در این روش فلش کارت‌ها می‌توانند به صورت تصادفی و غیر قابل پیش‌بینی در فعالیت‌های مختلف استفاده شوند و این فعالیت برای ذهن شبیه آن چیزی است که در دنیای واقعی اتفاق می‌افتد.

  1. از بستر یادگیری استفاده کنید.

تحقیقات روی مغز در حیطه یادگیری نشان می‌دهد که ایجاد لینک‌های ارتباطی بین داده‌ها و معنی دادن به این لینک‌ها به ما کمک می‌کند مطالب را راحت‌تر به حافظه بسپاریم. یکی از روش‌های ایجاد این لینک‌ها این است که با لغت‌هایی که یاد می‌گیرید در ذهن خود و یا روی کاغذ یک تصویر خلاقانه ایجاد کنید و برای این تصویر یک داستان کوتاه بسازید و تلاش کنید لغت‌های مورد نظر را در این داستان به کار برید.

روش دیگر ایجاد بستر یادگیری این است که به صورت هفتگی روی موضوعات مختلف تمرکز کنید. به عنوان مثال در طول یک هفته در معرض تکرار ناخودآگاه بسیاری از این لغات خواهید شد و این کار نه تنها باعث می‌شود لغات در ذهن شما بمانند بلکه روش استفاده از آنها هم در جملات و مطالعات در ذهن حک می‌شود.

تکرار را با خلاقیت همراه کنید و سعی کنید با یک کلمه بیش از 8 جمله متفاوت بسازید. جمله‌سازی هم به تکرار و هم به بسترسازی کمک شایانی می‌کند و یکی از بهترین روش‌های یادگیری سریع لغات انگلیسی است.

استفاده از نوت های کاغذی برای یادگیری سریع لغات انگلیسی

  1. برای یادگیری سریع لغات انگلیسی نوت‌های رنگی به دیوار بچسبانید.

نوت‌های رنگی از ابتدا برای یادآوری اختراع شدند. پس حتماً می‌توانند ابزار کارآمدی برای یادگیری سریع لغات انگلیسی باشند. می‌توانید با کلماتی که یاد می‌گیرید برای خودتان جملات انگیزشی یا پیغام‌های بامزه بنویسید و نوت‌هایتان را روی در و دیوار و یخچال و حتی روبه‌روی سینک ظرف‌شویی بچسبانید. حتی می‌توانید نوت‌ها یا فلش کارت‌های خود را در پلاستیک قرار داده و روی آینه حمام بچسبانید. از این طریق شما در موقعیت‌های ناخواسته با لغت‌های جدید روبه‌رو می‌شوید و آنها به صورت ناخودآگاه در ذهن شما باقی می‌مانند.

  1. زبان‌شناسی لغت‌ها را مطالعه کنید.

بسیاری از کلمات از قسمت‌های مختلف کلمات دیگر درست می‌شوند. اگر این عادت را در خود نهادینه کنید که هر بار پس از یادگیری یک لغت با نگاهی به دیکشنری در مورد ریشه آن لغت هم اطلاعاتی جمع کنید پس از مدتی به خوبی به پیشوندها و پسوندها مسلط خواهید شد و قادر خواهید بود نقاط مشترک لغت‌ها را پیدا کنید. این روش، متد هوشمندانه یادگیری لغت نام دارد.

شما از چه روش‌هایی برای یادگیری سریع لغات انگلیسی استفاده می‌کنید؟ با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا